Budování DIY HP41C: Zpráva pole

Mám přiznání. Píšu o spoustě pracovních míst pro hackaday, ale je tu jen velmi málo, o kterém jsem četl a pak jít vlastně vybudovat kopii. Nemám moc času a jsem obvykle příliš zaneprázdněn budováním vlastních věcí. Ale jednou za čas, něco zasáhne můj elegantní a buď okrám nevyžádanou box nebo koupit sadu. Nejnovější případ byl PX-41C, replika klasického HP-41c.

Pěkně pytlové části.
HP-41C je poněkud legendární reverzní polská notační kalkulačka. Stále mám svůj originální HP-41c od roku 1979 (velmi nízké sériové číslo). Je to stále workhorse, ale ve 43 letech, nebo tak nemám nechat viset kolem nebo blízko všeho, co by to mohlo poškodit. Má dost opotřebení od každodenního použití, který obdržel před 40 lety. Jistě, mám velkou emulaci na mém telefonu a já používám taky, ale sada px-41c vypadala zábava, a se všemi díly skrz-díry by to bylo rychlé stavby. Černý pátek prodej na Tindie zapečetil dohodu pro mě.

Start-up.

Sada dorazila v sobotu po Den díkůvzdání, rozhodl jsem se s ním vypořádat při čekání na některé 3D tisky. Prvky byly všechny dobře sáčkované a označené. Trhání do sáčků bylo trochu frustrující, ale ne těžké a udržovalo vše samostatné. Byl tam materiál, ale – myslel jsem – žádné pokyny. Ukázalo se, že poslední část materiálu je odkaz na některé pokyny. Nejsou moc a neuvědomil jsem si, že jsou až po dokončení desky, ale není těžké přijít na to. Všechny části jsou označeny na hedvábí a můžete pravděpodobně přijít na to – s několika upozorněním.

Poznámka Elementswed pro LCD disk.
Několik prvků jdou pod LCD displej a to je pájeno v, takže je musíte nejprve dát. Přemýšlel jsem, jestli byste je měli nainstalovat na zadní straně desky, ale fotografie jim ukázaly, že je to přední a uvědomíte si docela rychle, musíte je ohnout dolů, aby se LCD seděl byt. Pokyny, pokud je přečtete, uveďte to.

Jednou jsem měl všechno, ale přepínače udělali, napodobil jsem tolik, jak se ujistil, že všechno fungovalo. To udělal – nebo přinejmenším – to napodobovalo a uvedl ztracená paměť.

Přepínače

S 39 přepínači potřebujete 156 pájených kloubů …
K instalaci je 39 bitových taktových přepínačů. Naštěstí mají trochu nohy, které se nacházejí do otvorů, takže to není těžké. Mohou však vyskočit, takže navrhuji dělat sloupec nebo dva najednou. Jeden přepínač byl trochu ohnutý z tvaru, ale tam byl extra, takže jsem se neobtěžoval, abych se ho nepodařilo přerušit.

S několika tajemstvím v pravém dolním rohu bych mohl zapnout a udělat několik rychlých výpočtů bez jakéhokoliv problému. Deska má CR2025 a měl jsem jen tenčí baterii. Dime udělal dobrou spacer a nechal mě ve tvaru tenké baterie a dostat věc pracovat.

Konfigurace

Deska má podsvícený LCD a hodiny – funkce pravidelné HP41c neměl. Nicméně, neviděl jsem zřejmý způsob, jak je nastavit. Dokumentaci jsem našel do té doby a uvedl, že bude podržen klíč 0 při zapnutí do konfiguračního menu. Ukázalo se, že je to dělící klíč, který trvalu minutu, než se zjistil. Tajemství k provozu systému menu jsou kromě toho, že je to bitová (ale ve všech spravedlnost, firmware vložil zprávu nápovědy na obrazovce, dokud neprovedete klávesu dělení).

Jen v případě

Případ vypadá skvěle a klíčové pružiny jsou velmi přesné. Páska na překrytí je velmi zřejmá na fotografii, ale ne tak špatná osobně.
K dispozici je 3D vytištěný případ a způsob, jak tisknout překrytí pro tajemství spolu s pružným klíčovým matricí. Byli to dost milí, aby mi poslali, že už jsme se tvořili, i když si nejsem jistý, že je vždy zahrnuto. Překrytí vypadá nejprve skvěle, ale pokud se podíváte pozorně, je nahraná a která z něj trochu doufá. Nezvedejte pásku! Zničí překrytí.

Případ vypadal dobře a je to poměrně jednoduché. Bylo však několik problémů. Za prvé, LCD se strčil pod úhlem. Pokyny vám řeknou, abyste ho narazili na CPU, ale to opravdu nepomohlo. Po provedení těchto obrázků jsem vytáhl LCD a znovu jej nainstalovali opatrně s novými záhlaví a vyšlo to pěkně a flush.

Druhým problémem bylo, že R / S klíč v pravém dolním rohu nechtěl pracovat s pouzdrem. Někdy to byl nefunkční. Někdy by to fungovalo, ale nekliklo jako zbytek tajemství a byl spíš jako dotykový panel. Někdy to bylo naléhavé.

Snažil jsem se učit případ trochu, ale to se nezdálo pomoci. Tam jsou některé nubs, které udržují desku od sestupu příliš nízkých na klíčových pružinách. Vypadá to, že případ byl deformován dost, aby ten roh trochu nižší než zbytek. Pokud jste opustili zády a tlačil na tento roh, bylo by reprodukovat problém, ale ostatní rohy byly v pořádku.

Přemýšlel jsem o opakování případu sám – koneckonců mám dost 3D tiskáren. Ale konečně jsem udělal trochu papíru Shim, aby se zastavil v tomto rohu trochu tlustší. Vzal jsem si malý pruhPapír a mnohokrát složil, dokud to nebylo o stejné velikosti jako zastavení a vložil zastavení do papíru, takže sendvič, kde byl papír chléb a zastavení bylo maso. Zdá se, že vyčistil problém klávesnice. Nevypadá to, že problém souvisí s instalací klíčů, ale je možné něco. Jsem si jistý, že to bylo jen jemné deformace v případě.

Poslední dojmy

Hotovo. druh. Pracuje skvěle! Páska je velmi reflexní na fotografiích.
Za cenu (asi 40 dolarů) je to zábavná sada a je ve skutečnosti užitečná. Bylo by hezké, kdyby měl LCD zásuvku. Bylo by také hezké, kdyby překrytí instalace vypadal čistší, ale pro ležérní pohled, je to v pořádku a stále vypadá lépe než jen holé pcb se tajemstvím – pokud se vám takhle nic líbí.

Nesnažil jsem se zjistit, zda se emulátor udělá syntetické programování, ale je na mém seznamu úkolů. Jinak mohu nyní používat svůj HP41c bez telefonu a bez toho, abyste měli riziko mé skutečné. Po čtyřiceti-některých lichých letech může použít zbytek.

Z nějakého důvodu, práce, která mají tendenci stavět po psaní (nebo čtení), jsou většinou pro retrocomputing. Vyvinula jsem KIM UNO (a repurponoval ji pro 1802). Vyvinula jsem PIDP-8 (a je třeba najít čas na verzi PDP-11). Možná, že moje nejoblíbenější bylo $ 4 Z80, které jsem vlastně přidal trochu, software-moudrý.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Related Post